Co jsou a kde se vzaly mobilní domy?

Ačkoliv jsou v Česku mobilní domy poměrně novinkou, jinde ve světě mají bohatou historii, kterou jejich „předci“ započali už v 19. století, kdy miliony lidí cestovaly napříč dnešními Spojenými státy.

 

Bylo, nebylo…

Ačkoliv první mobilní domy nebyly ani vybaveny koupelnami, jejich popularita dále rostla, až se později ve 20. století rozšířily zejména do Velké Británie a Nizozemska, kde se ve velkém začaly používat jako rekreační chaty. Nakonec se začaly mobilní domy zateplovat, aby se mohly používat po celý rok a staly se Americe a severozápadní Evropě oblíbenou alternativou k nejlevnějším domům a bytům.

 

Tady jsou doma

Do Česka se mobilní domy začaly rozšiřovat teprve před necelými patnácti lety a většinou jsou přiváženy právě z Velké Británie a Nizozemska, případně se podle těchto vzorů lokálně vyrábí. I u nás postupně roste obliba zejména celoročních mobilních domů, které úspěšně konkurují stále zdražujícím se bytům.

 

Pro každého něco

Dnes se nabízejí domy, které jsou od 3 do 4 metrů široké a od 7 do 15 metrů dlouhé. Váží 3 až 8 tun (v průměru 4) a jejich jádrem bývá dřevěná konstrukce upevněná na stabilní podvozek z oceli, který je u novějších domů pozinkován, aby se předcházelo korozi. Opláštění, neboli takzvaný siding, je tvořené buď eloxovaným hliníkovým plechem, dřevěnými anebo vinylovými lamelami. Kromě kvalitní, často pozinkované nebo hliníkové střechy, nechybí u kvalitních domů ani zateplení zajištěné polystyrenem nebo třeba minerální vatou.