Facebook pixel

Kde se vzaly mobilní domy?

17.03.2016 / Novinka

 

Stále více populární způsob bydlení – mobilní domy se v posledních letech těší větší a větší oblibě. Jsou ekologické, rychle dostupné, není s nimi zbytečné papírování, komfortní, ale hlavně jsou mobilní. Kde se ale mobilheimy vzaly, jak vznikl nápad mobilního domu a kdy se dostal do Čech?

 

Počátky mobilheimu 

Úplně první náznaky mobilních domů se objevily už na konci 19. století, kdy se přes státy přesouvaly velké skupiny lidí i s koňmi a dalšími zvířaty. Připomínaly spíše karavany a procesí se přesouvala pomalu, neboť skupiny čítaly velké množství lidí a zvířat.

Na začátku minulého století se pojízdné domovy zdokonalovaly, lidem nestačilo spát ve stanech a potřeba pojízdného bydlení byla stále aktuálnější. Spojené státy jsou obrovské a lidé museli často překonávat velké vzdálenosti a cestovat přes celý kontinent. První mobilní domy ovšem nebyly vybaveny koupelnami. Ty se začaly instalovat, když se počaly vyrábět obytná zařízení větších rozměrů. Později ve 20. století se mobilní obydlí dostala postupně hlavně do Velké Británie a do Nizozemí, a to především k účelům rekreace a sezónního bydlení. To se časem překulilo ve výrobu plnohodnotných domovů v nejnižších cenových relacích. Tento revoluční objev v bydlení ocenili především vojáci, kteří se vraceli po druhé světové válce domů a nechtěli se stěhovat zpět k rodičům. Mobilheimový průmysl je stále nejsilnější na středozápadě USA kolem velkých měst.

 

Výroba - mobilní dům

V České republice se tento trend objevil zhruba před deseti lety. České mobilní domy a jejich výroba, jsou inspirovány anglickým a holandským systémem manufakturního procesu. Zároveň bývají uzpůsobeny místním zvyklostem, potřebám a lokálnímu klimatu.

Místnímu klimatu odpovídá i typ mobilheimu, který si zvolíte. Chcete-li dům využívat celoročně, je potřeba vybrat dům zateplený, s dvojitými okny a centrálním topením. Přesto jsou náklady ve srovnání s klasickými stavbami několikanásobně nižší. I interiéry jsou vždy navrhovány s ohledem na plnohodnotné celoroční bydlení.

 

Využití

Mobilní domky využívají především mladé rodiny, které ještě nemají dostatek prostředků na pevnou nemovitost, senioři, lidé k rekreaci u vody nebo podnikatelé, kteří si v prostorách mobilheimů zřizují kanceláře nebo pracovny.

Pro zajímavost – v různých zemích mají mobilní domy různé názvy. V Anglii se jim říká Holiday Home, v Nizozemí Stacaravan, ve Spojených Státech mobilheimům říkají Trailer.

 

Zpět na výpis