Facebook pixel

Jak na celoroční bydlení

20.05.2016 / Novinka

 

Mobilní domy se těší stále větší oblibě jak pro podnikatelské účely, rekreaci, sezónnímu ale i celoročnímu bydlení. Slouží jako náhrada za malé domky. Jedná se sice o skromnější způsob bydlení zato s sebou ale nese celou řadu výhod.

Mobilní domy jsou takřka univerzální – bezpečně poslouží jako chata, chalupa, prostor k pracovnímu vyžití, dočasné ubytování. V mobilním domě se dá ale přebývat celoročně. Takové domy i mobilní chaty jsou tomu perfektně uzpůsobeny, a pokud tomu tak není, nechají se mobilheimy upravit tak, abyste netrpěli zbytečnými úniky energií.

Snadno ho usadíte na jakýkoliv pozemek a v případě potřeby s ním můžete snadno manipulovat. Veškeré mobilní obytné domy jsou totiž na kolech. Dle svých finančních možností a účelů, pro něž chcete dům užívat, zvažte, zdali si pořídíte mobilheim starší, který zateplíte nebo přistoupíte ke koupi plně funkčního domu pro celoroční bydlení.

Hotové domy

Jako příklad moderního plně funkčního domu „na klíč" je mobilheim Stella. Jedná se o dům, který je vybaven dvěma vchody, kuchyňským koutem a dalším standardním příslušenstvím. Co do celoroční užitnosti, je Stella opatřena dvojitými okny. Ta patří k základním předpokladům pro celoroční bydlení. Během chladných období poslouží centrální teplovodní vytápění, které je dalším vhodným předpokladem. Dalším vhodným domem nejen pro sezónní bydlení je dům COSALT ELIZABETH. Ten je rovněž vybaven dvojitými okny. Příjemnou a praktickou možností jsou také mobilheimy celoroční, zateplené a s krbem.

Zateplení mobilních domů

Další variantou, jak si zajistit celoroční provoz mobilního domu, je pořídit si starší domek a adekvátně ho zateplit. S revitalizací staršího domu také souvisí s výměna oken a rozvodů. Samotné zateplení se potom zajišťuje pěnovou nebo vatovou izolací. Zateplují se podlahy, stěny i střecha, tak aby k úniku energií nemohlo dojít opravdu nikde. Zateplením mobilheimu a instalací krbu na pevná paliva docílíme téměř nulových nákladů na provoz.

Mobilheimy a legislativa

Pokud vám na mysli vyvstala otázka týkající se legislativního opatření kolem mobilních domů, pak vás jistě potěší následující řádky. Ačkoliv je řeč o opravdu celoročním bydlení, nikoliv pouze o chatě k rekreaci, není potřeba stavební povolení. Existují ale některá opatření a podmínky vystavené Ministerstvem pro místní rozvoj. Pokud je splňujete, není se potřeba obávat komplikací.

  • V místě, kde jsou sezónní i celoroční mobilní domy umístěné, musí být schválen územní plán.
  • Mobilní dům nepořídíte na hypotéku. Lze ale využít spotřebitelský úvěr.
  • Mobilheim musí mít tažnou oj k zapřažení za tažné zařízení a pojízdná kola.

 O tom, jak zateplit mobilní dům si můžete přečíst i v tomto článku.

 

Zpět na výpis